Facebook Pixel
Black Week 2021 w Overmax
Black Week 2021 w Overmax

Alkomaty

 1. Alkomat elektrochemiczny Overmax AD-06 Black Friday Promocja

  Alkomat elektrochemiczny Overmax AD-06

  Cena promocyjna 148,00 PLN Regular Price 349,99 PLN
 2. Alkomat elektrochemiczny Overmax AD-05 Black Friday Promocja

  Alkomat elektrochemiczny Overmax AD-05

  Ocena:
  100%
  Cena promocyjna 121,00 PLN Regular Price 239,99 PLN

Alkomaty dla kierowców pozwalają na sprawdzenie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki dobremu alkomatowi podróż samochodem jest bezpieczna zarówno dla kierowcy, jak i dla pozostałych użytkowników drogi.

Alkomaty dzielą się na alkomaty półprzewodnikowe, alkomaty elektrochemiczne i stacjonarne alkomaty spektrofotometryczne. Różnią się one stopniem dokładności i mobilnością. Najczęściej używanymi alkomatami są urządzenia z sensorem elektrochemicznym – korzysta z nich m.in. policja podczas rutynowych kontroli trzeźwości kierowców. Gwarantują one dużą dokładność pomiaru przy zachowaniu kompaktowych rozmiarów alkomatu. Są też dużo mniej niż alkomaty półprzewodnikowe wrażliwe na zakłócenia zewnętrzne (takie jak palenie papierosów), które mogą wypaczyć wynik.

Alkomat, by precyzyjnie wskazywał zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, powinien co kilka miesięcy być poddawany kalibracji. Zapewnia to dłuższą żywotność alkomatu oraz lepszą precyzję pomiaru. Kalibrację alkomatu najczęściej zapewnia producent podczas okresu gwarancyjnego.

Najlepsze alkomaty są wyposażone również w bogaty zestaw dodatków – najczęściej składa się on z kompletu ustników oraz wygodnego etui do przechowywania alkomatu.

Polskie prawo jest bardzo restrykcyjne wobec nietrzeźwych kierowców. Zarówno za jazdę po spożyciu alkoholu (od 0,2‰ do 0,5‰), jak i jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5‰) grożą surowe konsekwencje, łącznie z aresztem i utratą prawa jazdy. Dobry alkomat pozwala uniknąć takich sytuacji.