Facebook Pixel
Black Week 2021 w Overmax
Black Week 2021 w Overmax

Drony

W tej kategorii znajdziesz wysokiej jakości drony, zarówno te z wieloma funkcjami, jak i te dla początkujących. Te coraz bardziej popularne urządzenia idealnie sprawdzają się jako znakomity sposób spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i dostarczają wspaniałej rozrywki. Zaawansowane drony są wykorzystywane przez profesjonalistów – wielu operatorów i fotografów korzysta dziś z dronów, by uzyskać wysokojakościowe ujęcia z lotu ptaka. Drony służą jako podniebni listonosze, żołnierze, korzystają z nich także ratownicy medyczni do transportu leków na miejsce wypadku. To prawdziwie uniwersalne bezzałogowe statki powietrzne (UAV), które cały czas zwiększają swoje możliwości.

Najlepsze rekreacyjne drony w niewielkim stopniu ustępują tym przeznaczonym dla zawodowców. Takie urządzenia, nawet te w segmencie do 1000 zł, są często wyposażone w kamerę HD, FullHD lub nawet kamerę 4K. Drony z kamerą umożliwiają nagrywanie obrazu z drona, co pozwala na zachowanie pamiątki z podniebnej przygody. Najczęściej takie bezzałogowe statki udostępniają także funkcję FPV (first-person view), dzięki której użytkownik widzi obraz z kamery w czasie rzeczywistym na pilocie lub smartfonie. Kamery są czasem wspomagane przez gimbal lub gumy stabilizujące, poprawiające stabilność obrazu z kamery drona.

Drony można dzielić na wiele kategorii. Częstą metodą podziału jest kategoryzacja pod względem liczby wirników: najpopularniejsze są drony 4-wirnikowe (quadrocoptery). Nieco mniej użytkowników mają również hexacoptery (drony 6-wirnikowe) i octocoptery (drony 8-wirnikowe).

Inny podział zakłada rozróżnienie ze względu na typ silnika – drony z silnikami bezszczotkowymi oraz drony z silnikami szczotkowymi. Jeszcze inną metodą jest stosowany m.in. przez polskie prawo podział ze względu na wagę – latanie bez specjalistycznych uprawnień może odbywać się wyłącznie przy użyciu drona o maksymalnej masie startowej nieprzekraczającej 600 gramów, a sam lot musi odbyć się w wyznaczonej strefie przy zachowaniu minimalnej odległości 100 m od budynków i 30 m od ludzi.

Drony obrosły przez ostatnie lata wieloma mitami. Manewrowanie dronem faktycznie wymaga trochę treningu, ale obsługi drona można nauczyć się bardzo szybko. Z pomocą przychodzą dodatkowe funkcje takich urządzeń. Początkującym operatorom dronów z pewnością przyda się opcja regulacji prędkości, dzięki czemu każdy może dobrać poziom trudności obsługi drona do własnych umiejętności. Użyteczne będą również opcje automatycznego lądowania i powrotu do poprzedniej lokalizacji, co sprawia, że dron nie ma możliwości odlecenia zbyt daleko od operatora.

Najlepsze drony do 1000 zł posiadają wbudowany moduł GPS. Otwiera to całkowicie nowe możliwości – dron z GPS potrafi polecieć do punktu, który na mapie wskaże mu operator. Dron z geolokalizacją jest także w stanie podążać za operatorem i „patrolować” otoczenie według zaplanowanej trasy.